W dniu dzisiejszym we wrocławskim pubie Kontynuacja odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez organizatorów 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa.
Podczas umilonej degustacją trzech różnych gatunków piwa – lany był stout, Vermont IPA z Widawy oraz Berliner Weisse – została przybliżona historia samego Festiwalu jak również przedstawiony program jego tegorocznej edycji.
Wrocław jest gospodarzem jednej z największych piwnych imprez w kraju już od dziewięciu lat
I Festiwal Dobrego Piwa odbył się w 2010 roku i zaskoczył zarówno organizatorów jak i wystawców. Publiczność przybyła tłumnie. Jak przyznają sami architekci idei Festiwalu – zdecydowanie zbyt tłumnie. Błonia Zamku Leśnickiego zostały dosłownie zalane powodzią osób przybyłych by spróbować kunsztu kraftowych piwowarów. Zbyt duża ilość odwiedzających, zarówno jak na możliwości wystawców jak i na pojemność samego miejsca spowodowała ogromne tłumy oraz błyskawiczne wysuszenie kegów z piwem. Już po pierwszym dniu część browarów była zmuszona do zrezygnowania z uczestnictwa w drugim dniu, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie miała czego sprzedawać.
W Leśnicy odbyły się w sumie cztery edycje Festiwalu, a od 2014 roku impreza została przeniesiona na tereny Stadionu Wrocław. Jest to decyzja po dziś dzień budząca kontrowersje, odwiedzający narzekają na odarcie wydarzenia z klimatu, jednak względy organizacyjne przeważają i również w tym roku spotykamy się 8-10 czerwca przy Alei Śląskiej 1 we Wrocławiu. Nie można się dziwić tej decyzji, przez trzy dni przez teren festiwalu przewija się 60-70 tysięcy osób, więc trudno o organizację przedsięwzięcia o takiej skali na zabytkowych terenach parkowych Zamku w Leśnicy. Zostałyby one najzwyczajniej w świecie rozdeptane przez tłumy miłośników dobrego piwa.
WFDP jest również znany jako miejsce spotkań piwowarów domowych.
Na terenie festiwalu można odnaleźć specjalną Strefę Warsztatów Piwowarskich, dedykowaną tematowi warzenia piwa, w tym piwowarstwu domowemu. W tym roku będzie można będzie zobaczyć wystawę związaną z produkcją piwa, poznać profile obecnie związanych z browarami rzemieślniczymi znanych piwowarów domowych. Jeśli ktoś zastanawia się nad rozpoczęciem swojej przygody z warzeniem piwa, będzie można również na własne oczy przekonać się, na czym polega prowadzenie domowego browaru. Dodatkowo spotkania z ekspertami, prelekcje, jak również panele sensoryczne.
Jak zwykle różnorodność oferty przyprawia o zawrót głowy
70 – słownie siedemdziesiąt – stanowisk, a zgodnie z deklaracją organizatorów na każdym znajdziemy co najmniej 6 nalewaków. Większość browarów będzie przy tym nalewać swoje piwa z 8 do 10 nalewaków, co daje w sumie około 500 różnych piw, a mówimy tutaj wyłącznie o piwach lanych. Oprócz tego będzie można również nabyć do domu piwa butelkowane, których browary mają w ofercie znacznie więcej niż piwa kegowanego. Tak więc spodziewać możemy się nawet 1 300 różnych piw.
Dokładną listę zamieszczę na blogu gdy tylko zostanie ona ogłoszona przez organizatorów. Na razie ogłoszona została lista wystawców piwnych.
Strefa Turystyki Piwnej
Oprócz szerokiej oferty piw Festiwal co roku organizuje szereg imprez towarzyszących. Jedną z nich będzie Strefa Turystyki Piwnej, czyli prezentacja ciekawych miejsc związanych z piwowarstwem, miejsc gdzie oprócz dobrego piwa znajdziemy przyrodę, przygodę i piękne widoki. Propozycje zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Ponadto w planach są turystyczne atrakcje poza samą Strefą takie, jak gry organizowane przez Twierdzę Kłodzko oraz panel na scenie festiwalowej na temat niemieckiej turystyki piwnej.
Scena Piwno-Kulinarna
To miejsce spotkań piwowarów, blogerów, kucharzy, osób związanych z szeroko rozumianym browarnictwem, zarówno amatorów, jak i specjalistów. Postarają się oni pokazać bogatą kulturę produkcji i spożywania piwa, będą rozmowy z ciekawymi gośćmi, liczne konkursy i pokazy. W programie Sceny Piwno-Kulinarnej jest m.in. piątkowy panel dyskusyjny „Kobiety w piwowarstwie rzemieślniczym w Polsce i na świecie”. Poprowadzi go znany bloger piwny Tomek Kopyra, znawca i smakosz piwa, sędzia na międzynarodowych konkursach piwnych. W sobotę odbędzie się Live Beer Blogging, podczas którego Tomek Kopyra oraz inni blogerzy wezmą pod lupę ciekawe pozycje z browarów uczestniczących w Festiwalu. Tego samego dnia poznamy zwycięzców festiwalowych konkursów. W niedzielę na Scenie Piwno-Kulinarnej zaprezentuje się Dolnośląskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych. Wieczorami rozbrzmiewać tu będzie dobra, klubowa muzyka.
Piknik Kulturalny Co Jest Grane 24
Po raz pierwszy organizatorzy zapraszają wszystkich uczestników na trzydniową strefę kultury o charakterze piknikowym, z koncertami, spotkaniami z artystami, rozbudowaną strefą aktywności dla dzieci i rodziców. Podczas festiwalu zagrają tylko polskie zespoły. Wśród nich zobaczymy m.in.: Anitę Lipnicką, L.U.C. z projektem GOOD L.U.C.K., KAMP!, Albo Inaczej oraz wielu innych artystów.
W sobotę i niedzielę (9 i 10 czerwca) dzieci wraz z rodzicami będą mogły spędzić aktywnie czas w specjalnie dla nich przygotowanej strefie. Wśród atrakcji znajdą się m.in.: warsztaty czytelnicze z aktorką Edytą Jungowską, spotkanie z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem i autorem książek przyrodniczych, warsztaty z ozdabiania papieru przygotowane przez Muzeum Pana Tadeusza, strefa gier planszowych, a także specjalny tor jazdy na wrotkach, rozgrywki w badmintona i frisbee z nagrodami.
Dla dorosłych uczestników, oprócz koncertów otwarta zostanie strefa mody, w której będzie można znaleźć wyjątkowe kreacje stworzone przez młode polskie marki.
Czekają nas bardzo intensywne trzy dni 🙂
Wykorzystane zostały zdjęcia i materiały WFDP
Nie wiem jak Wy, ale ja nie mogę się już doczekać… 🙂