To już w ten weekend we Wrocławiu odbędzie się coroczne święto piwa rzemieślniczego. Na siedemdziesięciu stanowiskach będzie można spróbować około 500 różnego rodzaju piw lanych i kilkaset typów piw butelkowanych. Jest to kompletny piwny zawrót głowy.
Co wybrać? Które piwa zasługują na szczególną uwagę? W miarę publikowania listy piw przez poszczególne wystawiające się na tegorocznym festiwalu browary, postaram się odpowiedzieć na te pytania, zawężając listę do kilkudziesięciu pozycji.
Polecam również wersję kieszonkową obydwu części zestawienia najciekawszych piw festiwalu
“Subiektywny przewodnik po najciekawszych moim zdaniem piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa”
Wersja kieszonkowa do pobrania na telefon lub do wydrukowania jest do wzięcia tutaj.
Przewodnik po najciekawszych piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa
Browar Czarna Owca
Stoisko: 4
? Dispergo — New England IPA (PREMIERA!)
Opis browaru: Piwo nawiązuje do stylu New England IPA. Eksploduje aromatem owoców tropikalnych. Goryczka jest tylko lekko zaznaczona.
Dlaczego? Czarna Owca była czarnym koniem tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Piwa, tak więc premierę NEIPA z ich stajni biorę w ciemno! ??
Browar Cztery Ściany
Stoisko: 65
? Krewny — Blood Orange IPA
Opis browaru: Jasne piwo górnej fermentacji z dodatkiem zestu oraz soku z sycylijskiej czerwonej pomarańczy odmiany Tarocco, która nadaje piwu rześkości i soczystości. Obfite chmielenie amerykańską odmianą Citra wnosi umiarkowaną goryczkę i dopełnia cytrusowy smak i aromat piwa.
Dlaczego? Ano dlatego.
? Flaming — Forest Fruit Sour Ale
Opis browaru: Lekkie, kwaśne piwo górnej fermentacji o różowej barwie oraz bardzo przyjemnym aromacie i smaku owoców leśnych.
Dlaczego? Czerwone porzeczki, maliny, limonki, odrobina jeżyn, jagodowa kwasowość porzeczek z limonkowym wypełnieniem. Jest to piwo ze wskazówką przesuniętą do oporu w kierunku kwaśności i robi to bardzo dobrze.
Browar Podgórz
Stoisko: 16
? 652 m n.p.m. — Porter Bałtycki
Dlaczego? W dwóch wersjach, podstawowej i leżakowane w beczce po czerwonym winie z dodatkiem borówek. Spróbujcie, nie pożałujecie. Wyśmienity baltic porter!
Browar Śląski Alternatywa
Stoisko: 41
? Blend piw leżakowanych w beczkach — Quadrupel (PREMIERA!)
Dlaczego? Quadrupel uwarzony wg mistrzowskiej receptury II edycji Beer Cup Kato uderza ze wzmocnioną, wręcz potrójną siłą. Blend piw leżakowanych w dwóch dębowych beczkach po białym winie Sauvignon Blanc oraz rumie prosto z Jamajki. Przeplatające się aromaty pieczonej skórki chleba, słodyczy rodzynkowo- śliwkowych, dębiny oraz szlachetnych trunków.
Browar Złoty Pies
Stoisko: 67
? APorter Baltic Plum — Porter Bałtycki z owocami (PREMIERA!)
Alk: 9 / Plato: 20 / IBU: 25
Opis browaru: Porter Bałtycki nazywany jest czarnym złotem. Bogaty aromat wina porto, słodkość suszonych owoców i nuta wanilii. Pełny, słodki smak z nutami toffi, karmelu i gorzkiej czekolady z rozgrzewającą mocą alkoholu, a wszystko to podkręcone wędzoną śliwką. Wszak w Polsce się dymi. Ciemna brunatna barwa z czerwono-bursztynowymi refleksami. Jak zimny choć słoneczny wieczór na piaskach Bałtyku.
Dlaczego? Ponieważ premierowego portera bałtyckiego spróbować trzeba…!
? Szpic Gose — Gose Z Owocami (PREMIERA!)
Opis browaru: Rodem z Lipska piwna wariacja na temat pszenicy. Charakterystyczny słonawo-kwaśny smak przełamany kolendrą. Oczywiście trzeba było coś dodać od siebie więc zesty cytrusów wszelkiego rodzaju.
Dlaczego? Ponieważ gose na lato nigdy za dużo, a skoro premiera, to warto sprawdzić jak wyszło.
Browar Solipiwko
Stoisko: 53
? Baltic Abyss BA — Imperial Porter Barrel Aged
Dlaczego? Sztosy trzeba pić ?
? Jodie — Single Hop Citra IPA
Alk: 6,2 / Plato: 15,5 / IBU: 70
Dlaczego? Jedno z moich ulubionych piw codziennych a zarazem ulubiony krajowy single hop. Z kranu jeszcze lepszy. Polecam.
? VBC 2017 — New England IPA (PREMIERA!)
Alk: 5,2 / Plato: 14 / IBU: 10
Dlaczego? Po średnio udanym Jason kolejne podejście do uwarzenia piwnego soczku. Czy uda się zbliżyć do absolutu Juliciciouis z Piwnego Podziemia? Piwo uwarzone według zwycięskiej receptury na konkursie Viking Brewmaster Challenge 2017.
Brokreacja
Stoisko: 38
? Wine Cake French/Polish Red Wine BA — Wheat Wine
Dlaczego? Ponieważ jest to piwo wyjątkowo ciekawe, mamy możliwość porównania dwóch wersji (French Red Wine BA i Polish Red Wine BA) a z kranu powinno być podwójnie wyśmienite.
Warsztat Piwowarski
Stoisko: 35
? Solonez — Gose
Alk: 4,5 / Plato: 11,5 / IBU: 15
Opis browaru: Gose to kwaśne piwo pszeniczne z delikatnym, słonym akcentem, u nas pochodzącym od soli morskiej, którą dodaliśmy do tego piwa. Oprócz soli w aromacie wyczujecie kwiaty czarnego bzu. Idealne na upały!
Dlaczego? Na upał gose! A innej pogody nie przewiduję ?
Browar Łańcut
Stoisko: 10
? Anglosas — New England IPA
Dlaczego? Bo to bardzo dobra nejpa jest!
? Kryształ — Lager Ryżowy
Dlaczego? To piwo rządzi! Uwarzony w kooperacji z Browarem Pinta lager to była przepustka tylnymi drzwiami dla Browaru Łańcut na WFP ?. Niech Was nie zwiedzie prostota stylu i minimalistyczna etykieta.
? Zawisza Czarny – RIS Barrel Aged
Dlaczego? Piwne pralinki. Pyszota! Absolutna czołówka polskich RISów.
Browar Golem
Stoisko: 17
? Mazal Adar Dagim — American Wheat + Mirt Cytrynowy
Dlaczego? Megaaromatyczne piwo pszeniczne z australijskim mirtem cytrynowym. Spróbujcie również wersji sour!
Maryensztadt
Stoisko: 40
? Projekt 30 #3 — Wee Heavy Laphroaig Whisky Barrel Aged
Opis browaru: Interpretacja stylu wee heavy w imperialnym wydaniu. Niezwykle złożone piwo leżakowane w beczkach po Laphroaig scotch whisky. Piękna barwa, aromaty torfowe, wyraźnie zaznaczona goryczka skontrowana delikatną słodyczą.
Dlaczego? Koło sztosu trudno przejść obojętnie…
Browar Artezan
Stoisko: 47
? Dzikość Żółtej Pantery BBA — Imperialny Porter (PREMIERA!)
Dlaczego? Imperialny Porter leżakowany w beczkach po bourbonie to ciekawa nowość. Spróbujcie i dajcie znać, czy smakowało!
? Samiec Alfa — Imperialny Stout
Dlaczego? Piwo – legenda. Trzecia warka flagowego imperialnego stouta w wersji leżakowanej po bourbonie. Podpinana będzie również wersja double barrel leżakowana beczkach po rumie i bourbonie.
? Mikromera — Session IPA
Dlaczego? Bo piwo sesyjne to trzeba, Panie, umieć zrobić…!
Browar Szpunt
Stoisko: 75
? Eclipsed BA (Bowmore) — Peated Imperial Stout Bourbon Barrel Aged
Dlaczego? Peated Imperial Stout – imperialna wersja jednego z najpopularniejszych piw browaru, leżakowana w beczkach po torfowej whisky Bowmore.
? Mangonel — Mango Wheat IPA
Dlaczego? Nie zachwyca z butelki, potrafi zaczarować z kranu. Spróbujcie i oceńcie sami. Wheat IPA z dużym dodatkiem pulpy z mango, obficie chmielone nowofalowymi odmianami z USA.
Birbant
Stoisko: 60
? Art Brut — Brut IPA (PREMIERA!)
Dlaczego? Unikalna możliwość sprawdzenia, czy można u nas uwarzyć dobre Brut IPA!
? Telepatic — Coffee & Tonka Milkshake IPA (PREMIERA!)
Dlaczego? Uwarzone w kooperacji z Browarem Szpunt. Czy ta nowość skradnie serca odwiedzających festiwal miłośników dobrego piwa? Warto spróbować i przekonać się na własnej skórze.
Do zobaczenia w ten weekend we Wrocławiu!
“Subiektywny przewodnik po najciekawszych moim zdaniem piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa” – wersja kieszonkowa do pobrania na telefon lub do wydrukowania jest już do wzięcia tutaj.
Polecam również zapoznanie się z częścią 2 szczegółowego zestawienia najciekawiej zapowiadających się piw WFPD.
Tutaj możesz dodać swoje trzy grosze