Jak już wspominałem, w ten weekend we Wrocławiu odbędzie się doroczne święto kraftu. Na kilkudziesięciu stanowiskach dane nam będzie spotkać się z ekipami serwującymi z kranów około pięćset różnego rodzaju piw, oraz dodatkowo co najmniej drugie tyle piw butelkowanych. Jest to kompletny piwny zawrót głowy.
Co wybrać? Które piwa zasługują na szczególną uwagę? Odpowiadam na te pytania, zawężając listę do kilkudziesięciu pozycji. Dziś przed Wami część druga tego zestawienia. Pierwszą część można przeczytać tutaj.
Polecam również wersję kieszonkową obydwu części zestawienia najciekawszych piw festiwalu
“Subiektywny przewodnik po najciekawszych moim zdaniem piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa”
Wersja kieszonkowa do pobrania na telefon lub do wydrukowania jest do wzięcia tutaj.
Przewodnik po najciekawszych piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa
Browar Cztery Ściany
Stoisko: 65
? SAD — Sour Apple Ale (PREMIERA!)
Opis browaru: Piwo związane z regionem, z jakiego się wywodzimy. Jabłka wprowadziły przyjemne orzeźwienie, a kwaśność powinna idealnie sprawdzić się podczas weekendowych upałów.
Dlaczego? Nie dość, że kooperacja, to jeszcze na dodatek jakże wyjątkowa! Piotr z już legendarnego blogu Wrocławskie Podróże Kulinarne połączył siły z Karoliną i Wojtkiem by razem uwarzyć coś wyjątkowego. W efekcie powstało kwaśne piwo z dodatkiem lokalnych, trzebnickich jabłek. Tego po prostu trzeba spróbować!
Pozostałe dwa polecane przeze mnie piwa z Czterech Ścian znajdziecie tutaj.
Browar Widawa
Stoisko: 66
? Mroczny Pan (kooperacja z Brasserie Dunham) — Sour Apple Ale (PREMIERA!)
Opis browaru:W grudniu podczas pobytu w Brasserie Dunham uwarzyliśmy piwo o polskich korzeniach i kanadyjskim charakterze! Zaprezentujemy Wam imperialnego portera bałtyckiego warzonego z dodatkiem syropu klonowego!
Dlaczego? Taka kooperacja nie może wyjść źle, a Wojtek wraz ze swoją ekipą przyzwyczaili nas już do wybitnych wypustów ze swojego browaru. Do spróbowania będą również inne piwa z Dunham – L’Ecchymose w kooperacji z 4 Hands (Imperialny Stout), Petit Boudhha (Saison), Berliner Tropicale Weisse (Berliner Weisse), Saison Pinacle (Saison). Ja się czaję na tego Berlinera ?
? Fruit Bomb IPA — Fruit IPA
Opis browaru: NEIPA z dodatkiem owoców mango i marakui.
Dlaczego? Przygotujcie się na spotkanie z marakują w płynie. Wojtek zapodał do tego piwa wywrotkę chmielu i drugie tyle owoców. Przeczytajcie moje wrażenia z maja, a potem pamiętajcie, że 6% alko też potrafi uderzyć do głowy. Trzeba uważać, bo pijalność tego piwa jest ekstremalna.
Browar Nepomucen
Stoisko: 34 i 66 (razem w Widawą)
? Dark Forest (kooperacja z Browarem Widawa) — Imperialny Porter Bałtycki (PREMIERA!)
Opis browaru: Imperialny porter bałtycki filtrowany przez pędy świerku.
Dlaczego? Udział Mateusza Kupracz z Browaru Nepomucen to gwarancja leśnego absolutu. W Warszawie to piwo zostało przyjęte bardzo dobrze, więc nie widzę powodu, by na własnym podwórku Widawa i Nepomucen nie zaczarowali tą warką wszystkich odwiedzających ich festiwalowe stanowisko.
? VROCEK — Session Vermont IPA (PREMIERA!)
Opis browaru: Sesyjna kwaśna New England IPA z dodatkiem kwiatów czarnego bzu zbieranych w milickich lasach
Dlaczego? Alko poniżej 3%? Toż to przecież są rejony Berliner Weisse! Bardzo jestem ciekaw tego piwa. Poza tym wygląda absolutnie obłędnie…!
Browar Stu Mostów
Stoisko: 62
Oprócz piw proponowanych poniżej szukajcie też nitro. A jeśli będzie nitro z kranu, to w ogóle się nie zastanawiajcie tylko bierzcie!
? Salamander Strawberry Milkshake IPA — Milkshake American India Pale Ale
Opis browaru:Niczym w milkshake’u połączyliśmy ze sobą intensywnie chmieloną (w szczególności na zimno) american IPA z płatkami owsianymi, przecierem truskawkowym, aromatyczną wanilią i słodką laktozą.
Dlaczego? Ekipę Stu Mostów odwiedzić warto zawsze. To piwo jest w kategorii love it or hate it. Ja nie jestem fanem truskawek w piwie, ale jeśli Wy jesteście, nie możecie przejść koło tego piwa obojętnie.
? ART+18 Honey Wheat Wine (kooperacja z De Molen) — Wheat Wine (PREMIERA!)
Opis browaru: Efekt współpracy z De Molen, holenderskim browarem o światowej renomie. Wheat Wine – wino pszeniczne, mocne, treściwe – ale w przeciwieństwie do Barley Wine, czy RIS – jasne, o łagodniejszych nutach słodowych, a bardziej wyrazistych drożdżowych. Dwie wersje – z dodatkiem miodu rzepakowego i świeżo prażonych chipsów kokosowych, oraz z dodatkiem miodu akacjowego i laski aromatycznej wanilii meksykańskiej.
Dlaczego? Obok limitowanych wypustów z serii ART nie można przejść obojętnie. Mam nadzieję, że obydwie wersje – zarówno vanilla jak i coconut – będą podpięte jednocześnie tak, by można je ze sobą porównać.
Browar Kingpin
Stoisko: 43
? Beatnik — Brut IPA
Opis browaru: Po raz pierwszy w Polsce (a może i Europie), prosto ze słonecznej Kalifornii – Brut IPA. Połączenie klasycznego wytrawnego West Coast IPA z soczystym New England IPA dało piwo o ekstremalnej pijalności, lekkim ciele, fantastycznym aromacie nowofalowych odmian chmielu, a jednocześnie niskiej goryczce i wyższym wysyceniu. Idealne piwo na gorące, słoneczne wiosenne i letnie dni.
Dlaczego? Może nie po raz pierwszy Beatnik miał premierę w pierwszej połowie maja, tak więc dzierży palmę pierwszeństwa stylu Brut IPA. Dzięki Marek za korektę ? Również Birbant będzie na festiwalu prezentował swoje podejście do tego stylu, tak więc jest to unikalna okazja sprawdzenia, czyja warka lepiej się udała. Na pewno obydwa browary znajdują się w forpoczcie nowej fali. Wyższy ekstrakt i alko propozycji Kingpina nie bardzo predysponują to piwo na gorące dni ? ale koniec czepialstwa – koniecznie trzeba spróbować!
Browar Zakładowy
Stoisko: 44
Korzystając z okazji dementuję swoje związki rodzinne z Browarem Zakładowym. Reprezentacja nazwiska bardzo godna, duma rozpiera, ale nie – to nie jest moja rodzina ?
? Kontenerowiec — New England Pale Ale
Opis browaru: Wspólnie z wariatami z pubu Pułapka zdrowo załadowaliśmy go chmielem, dlatego jest aromatyczny, soczysty, a jednocześnie nieco lżejszy od dobrze znanego Wam Wujka z Ameryki (czyt. wypijesz więcej, pobawisz się dłużej). My widzimy to tak: leżak, słońce i żurawie.
Dlaczego? Sesyjna nejpa od Zakładowego? Brać! I pamiętać – tu zawsze jest Kolejka!
Browar Pinta
Stoisko: 27
? Kwas Epsilon Wild & BA — Sour IPA WBA
Opis browaru: Zdziczały i postarzony w drewnie, po wielu miesiącach dojrzewania. Kwaśne, słodkie i gorzkie podwójne IPA zaszczepiliśmy mieszanką dzikich drożdży The Yeast Bay Amalgamation i poddaliśmy wielomiesięcznemu dojrzewaniu w dębowych beczkach po sherry, rumie i whiskey. Po zblendowaniu powstał Epsilon Wild BA – w aromacie miks owoców pestkowych i cytrusów z delikatną, ale charakterystyczną nutą “funky”. W smaku kwaśny, wsparty przez słodkie posmaki słodowe. Złożoności dopełnia goryczka o średnim natężeniu oraz akcenty pochodzące z leżakowania w dębowych beczkach. Surowce: woda, słód jęczmienny: pale ale, wiedeński; słód pszeniczny jasny; chmiele (US): Citra®, Mosaic®, Warrior, Cascade; ekstrakt chmielowy z odmiany Columbus; blend bakterii: L. plantarum, L. brevis, L. delbrueckii; blend dzikich drożdży Brettanomyces The Yeast Bay Amalgamation; drożdże Fermentis SafAle™ US-05.
Dlaczego? Zachwyty, ochy, achy i kraft miesiąca. Tego piwa nie można nie spróbować!
? You Are The Champions (kooperacja z Bakunin) — New England APA (PREMIERA!)
Opis browaru: Druga już kooperacja z rosyjskim browarem Bakunin. Przygotowaliśmy porządnie nachmieloną gaśnicę w stylu New England APA: You Are the Champions!
Dlaczego? Przeczytajcie mój artykuł o piwach kraftowych przygotowanych specjalnie na mundial.
? Bałtyk-Tasman Baltic Porter (kooperacja z 8Wired) — Porter Bałtycki (PREMIERA!)
Opis browaru:Kolejny porter bałtycki uwarzony z dala od Polski. Tym razem polecieliśmy do Nowej Zelandii, by wspólnie z 8Wired Brewing Co. uwarzyć klasyczny porter bałtycki z użyciem polskich odmian chmielu. Piwo uwarzone w październiku 2017 roku, po długiej morskiej podróży przybyło do Polski.
Dlaczego? Premierowy, kooperacyjny… bierzemy. Jak to dobrze, że jeździmy za dużą wodę i uczymy innych, jak się powinno warzyć portery bałtyckie. Jesteśmy w tym naprawdę dobrzy!
Browar Piwoteka
Stoisko: 30
? Aqua Regia BA — Sour Rye Ale Whisky Barrel Aged (PREMIERA!)
Opis browaru: Kooperacja z Browarem Palatum – kwaśne, żytnie ale leżakowane w beczkach po whisky Bowmore
Dlaczego? Dla fanów żyta i aromatów beczkowych pochodzących od whisky. Jest to premiera, tak więc jak wyszło to piwo trzeba się przekonać na własnej skórze.
Browar Profesja
Stoisko: 64
? Pirat — Imperial Baltic Porter (PREMIERA!)
Opis browaru: Imperialna wersja portera bałtyckiego. Ciemne, mocne, czekoladowe i pełne piwo.
Dlaczego? Bardzo jestem ciekaw, jak wrocławskiej ekipie spod znaku piwnego krasnala wyszło to piwo. Przy okazji możecie kupić sześciopak Selekcjonera, będzie jak znalazł na kibicowanie naszym na Mundialu ⚽
Browar Roch
Stoisko: 106
? Marwari — Session Oatmeal IPA
Opis browaru: Historycznie w Wielkiej Brytanii piwo w tym stylu było pijane przez pracowników fabryk. Piwo sesyjne, wysoce pijalne. W aromacie cytrusy, żywica, w posmaku delikatna goryczka.
Dlaczego? To piwo zniszczyło mnie podczas Dolnośląskiego Przeglądu Browarów Rzemieślniczych. Przeczytajcie moje wrażenia z maja, a potem biegnijcie do Rocha do kranów. Warto!
? Balios Barrel Aged — Forest Bomb Black IPA BA (PREMIERA!)
Dlaczego? Roch to poprzednie miejsce pracy Mateusza Kupracza z Browaru Nepomucen. Musicie wiedzieć, że jest on absolutnym mistrzem świata w warzeniu piwa w stylu forest. Jego warki wręcz kipią lasem. Czarują igliwiem. Jestem więc bardzo ciekaw, co też przygotowała jego następczyni i jak spodoba Wam się to piwo. Po tym, jak wyszło Marwari, jestem do tego piwa nastawiony bardzo optymistycznie.
Browar Kamienica
Stoisko: 63
? Dusznik — New England Pale Ale
Opis browaru: Delikatne piwo górnej fermentacji. Naturalnie mętne i soczyste. Balans przesunięty w kierunku owocowości i słodowości. W aromacie dominują amerykańskie owmiany chmielu.
Dlaczego? Pierwsze podejście browaru restauracyjnego ze Stronia Śląskiego do Nowej Anglii. Warzone w Masywie Śnieżnika piwa były w tym roku oficjalnymi izotonikami ? festiwalu Jazz nad Odrą. Biegacze z Chojnika mieli też swoją Glebę. Cieszę się, że browar się rozwija i eksploruje modne, nowofalowe style. Trzymam kciuki!
Browar wBrew
Stoisko: 56
? Berlin-Air Weisse — Berliner Weisse
Opis browaru: Lepiej zapiąć pasy, bo to istny kapitan orzeźwienia wśród piw rzemieślniczych. Piwna podróż zaczyna się od kwaśno-owocowego aromatu, jasnego koloru i lekko mglistej klarowności. Podniebne doznania smakowe gwarantuje mleczna kwaskowość i bardzo subtelna goryczka, a lądowanie to czysty, wytrawny finisz, lekka treściwość i cytrusowy aromat dzięki chmieleniu na zimno. Ciężko nie spróbować? I słusznie, bo to czysty odlot.
Dlaczego? Dajcie sobie nalać malutką próbkę tego piwa. Jeśli nigdy wcześniej nie piliście Berlinera – nie bójcie się nowości. To jest absolutnie idealne piwo na upał i fantastycznie odświeżający przerywnik podczas każdego festiwalu piwnego.
Do zobaczenia w ten weekend we Wrocławiu!
“Subiektywny przewodnik po najciekawszych moim zdaniem piwach 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa” – wersja kieszonkowa do pobrania na telefon lub do wydrukowania jest już do wzięcia tutaj.
Polecam również zapoznanie się z częścią 1 szczegółowego zestawienia najciekawiej zapowiadających się piw WFPD.
Tutaj możesz dodać swoje trzy grosze